Alkohol bezsprzecznie jest jedną z najpopularniejszych używek na świecie. Każdy z nas po uroczystości i nocy pełnej wrażeń, przy której cały czas był stanowczy wróg zdrowia i rozsądku – alkohol, zastanawiał się, kiedy może wsiąść do samochodu i legalnie odbyć nim podróż. W takiej sytuacji na ratunek przychodzi nam alkomat. Urządzenie niezwykle praktyczne, które pomoże dokonać racjonalnego wyboru i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Jak działa alkomat?
Alkomat jest przyrządem pomiarowym służącym do zbadania ilości zawartego alkoholu w wydychanym powietrzu. Działanie alkomatu wbrew pozorom nie jest proste, choć samo badanie im należy do łatwych. Po wprowadzeniu przez osobę powietrza przez ustnik do skalibrowanego alkomatu, precyzyjny układ mechaniczny dopuszcza je do skomplikowanego sensora. Z pomocą wspomnianego sensora, który dostarcza dane, elektroniczny system ma możliwość dokładnej analizy i określenia zawartości alkoholu w powietrzu.
Co to jest kalibracja alkomatu?
Alkomat, tak jak każde urządzenie służące pomiarom, wymaga przeglądów i stałych regulacji. Z pomocą przychodzą serwisy kalibrujące alkomaty. Podczas złożonego procesu kalibracji dochodzi do pełnego sprawdzenia i porównania rezultatów przyrządu pomiarowego z wynikami, które są określone przez szczegółowy wzorzec jednostki miary. Dzięki kalibracji alkomatów, sensory urządzenia są regulowane z oprogramowaniem jednostki pomiarowej. Kalibracja zapewnia prawidłowe funkcjonowanie alkomatu na kolejny okres pracy. Precyzyjne i dokładne wskazywanie wartości alkoholu w powietrzu wymaga regularnej kalibracji alkomatu.
Sensor w alkomacie a prawidłowa kalibracja
Istnieje wiele czynników, które wpływają na częstotliwość kalibracji danego alkomatu pomiarowego. Jednym z nich jest rodzaj sensora, który mieści się w urządzeniu. Różnego rodzaju alkomaty stosują 3 główne rodzaje sensorów. Te z sensorami półprzewodnikowymi oraz elektrochemicznymi użytkowane są przez większość cywilów i wymagają regularnej kalibracji. Alkomaty spektrofotometryczne stanowią natomiast zaawansowane stacjonarne przyrządy dowodowe, które oddaję najdokładniejsze wyniki. Kalibracja takich jednostek regulowana jest na odrębnych zasadach.