Oczyszczanie zbiorników
Istnieją różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków, ale większość działa na zasadzie rozwijania mikroorganizmów tlenowych. Zmniejszają one obciążenie zanieczyszczeń w ściekach, a następnie osiadają w celu usunięcia drobnych cząstek stałych z oczyszczonych zbiorników. Zasada oczyszczania ścieków jest taka sama, jak w głównych oczyszczalniach ścieków, ale w nieco mniejszej skali.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat, nastąpił znaczny postęp w zakresie projektowania i produkcji przydomowych systemów oczyszczania. Z uwagi na konieczność zmagania się z bardziej rygorystycznymi przepisami, przydomowa oczyszczalnia ścieków pozostaje preferowaną opcją usuwania ścieków także na obszarach wiejskich.
Produkcja przepompowni ścieków
Większość elementów przydomowych oczyszczalni ścieków jest produkowanych z polipropylenu i zazwyczaj ma postać systemu pojedynczego zbiornika. Znaczna część tego rodzaju systemów jest również zainstalowana pod ziemią, jednak ma to minimalny wpływ na otoczenie.
W Polsce działa wielu producentów przydomowych oczyszczalni ścieków, w których stosuje się różne rodzaje procesów przetwarzania, aby stworzyć wymagane środowisko dla drobnoustrojów. Firmy te wytwarzają m.in. filtry biologiczne, zanurzone filtry gazowane czy osady czynne, bez których nie może obyć się żadna przydomowa oczyszczalnia ścieków.
Filtry biologiczne
Standardowa, przydomowa oczyszczalnia ścieków to system pojedynczego zbiornika, wykorzystujący proces biologicznego filtrowania. W typowym systemie istnieją trzy etapy zabiegowe. W strefie pierwotnej gruboziarniste ciała stałe są filtrowane i zatrzymywane w celu stopniowego rozpadu, podczas gdy uzyskana ciecz jest w sposób ciągły rozprowadzana na plastikowym zawieszonym filtrze biologicznym – za pomocą integralnego wyciągu powietrznego, zasilanego przez zdalną dmuchawę powietrza.
Filtr biologiczny ma na celu promowanie wzrostu drobnoustrojów tlenowych, które poprawiają stan substancji. Na końcowym etapie drobne cząstki stałe osadzają się na dnie, pozostawiając powstałe ciecze. W normalnych warunkach, uzyskiwana jest oczyszczona woda o neutralnym stężeniu, która może być odprowadzona z układu.