Wszystkie pojazdy w swojej budowie posiadają pewne zabezpieczenia, które ograniczają ekspozycję na zbyt duże stężenie zanieczyszczeń. Może ono negatywnie wpłynąć na kondycję samochodu, a co za tym idzie sprawić, że będzie on częściej się psuł. Filtry do ciężarowych samochodów są szczególnie ważne. Jest to związane z ciągłą pracą tych pojazdów, a co za tym idzie ogromną ekspozycję na takie zanieczyszczenia. Dlatego filtry do ciężarowych samochodów muszą być wymieniane znacznie częściej.
Filtry do ciężarowych samochodów – rodzaje i funkcje
Istnieją różne filtry do ciężarowych samochodów. Każde z nich ma odrębną funkcję i przeznaczenie, które chroni samochód przed zanieczyszczeniami. Do najpopularniejszych filtrów, które chronią samochód ciężarowy przed zanieczyszczeniami zalicza się:
-Filtry oleju silnikowego; olej silnikowy ma za zadanie zmniejszyć tarcie jakie zachodzi pomiędzy ruchomymi częściami silnika napędzającymi cały pojazd. Wraz z olejem zasysane jest powietrze, które pełne jest zanieczyszczeń takich jak pył, drobnoustroje, grzyby czy pleśń. Podczas przepływu (ruchu) oleju podczas pracy co pewien czas przechodzi on przez filtr oleju silnikowego. Jego zadaniem jest wyłapanie wszystkich zanieczyszczeń pochłaniając je w swojej powierzchni. Dzięki temu nie osiadają i nie psują silnika, który jest na nie niezwykle wrażliwy.
-Filtr powietrza; samochód oprócz oleju zasysa powietrze. Pobiera je z otoczenia. Aby powietrze było jakościowo czyste i docierało do wnętrza silnika w prawidłowy sposób powinno ono przechodzić przez filtr powietrza. Podobnie jak poprzednik pochłania on wszystkie zanieczyszczenia gwarantując prawidłową pracę silnika.
-Filtr kabinowy; podczas uruchomienia nawiewu czy klimatyzacji do wnętrza kabin trafia powietrze. Aby było ono dobre jakościowo i nie ,,zagrzybiło” klimatyzacji konieczne jest stosowanie filtrów kabinowych. Zapobiegają one nieprzyjemnemu zapachowi powietrza, które gromadzi się w kabinie.
Podsumowanie
Filtry do ciężarowych samochodów muszą być regularnie wymieniane. To koszt kilkuset złotych – jednak trzeba co jakiś czas to wykonać, aby nie ryzykować większymi, bolesnymi kosztami napraw.