Ciekawe

Kordonek a włóczka – czym się różnią?

Masz nową pasję i chcesz rozwijać się w dziewiarstwie, ale jeszcze nie do końca wiesz, czym różnią się od siebie wszystkie konieczne do pracy narzędzia. To dobry pomysł, żeby zacząć od przeczytania tego artykułu. W prosty sposób dowiesz się, czym różni się kordonek od włóczki. Zaczynamy!

Co to jest kordonek?

Według Słownika Języka Polskiego kordonek to skręcona nitka jedwabna lub bawełniana używana do haftowania i szydełkowania.

Gdzie kupić kordonek?

Bardzo popularnym wśród fanów dziewiarstwa jest kordonek stokrotka. W jego skład wchodzi bawełna merceryzowana, co powoduje, że kordonek ma ciasno skręconą nitkę, która się nie mechaci. To znacznie ułatwia pracę na szydełku, ponieważ nie ma tendencji do rozwarstwiania się. Kordonek stokrotka ma lekki połysk. Nadaje się do wykonywania firanek, serwetek, obrusów a nawet ubrań!

Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz kupić idealne nici, zajrzyj na stronę https://zamotane.pl/pl/c/Kordonki/13. Znajdziesz tu bogatą ofertę tanich kordonków. Kiedy masz w planach wydziergać dużą robótkę, w tym sklepie masz do wyboru pełen asortyment kordonków maxi, które wystarczą na dłużej. Możesz również zainwestować w cały zestaw kordonków, w różnych gamach kolorystycznych. Na pewno nie wyjdziesz ze strony z pustym koszykiem.

 

Co to jest włóczka?

Ten sam słownik podaje, że włóczka to słabo skręcona nić wełniana, używana np. do ręcznego wyrobu dzianin.

Możemy wychwycić zatem pierwsze różnice. Kordonek wykonany jest z jedwabiu lub bawełny, natomiast włóczka z wełny. Nie jest to główny kontrast, ponieważ obie nici mogą być zrobione z różnych materiałów. Istotną różnicą staje się fakt, że kordonek jest bardzo mocno skręcony a włóczka ma lżejszą intensywność splotu. Dlatego obie te rzeczy wykorzystywane są do innych prac. Kordonki bardzo często w składzie mają bawełnę merceryzowaną, wpływa ona na ich wytrzymałość oraz połysk. Włóczki są bardziej mechate.

Szydełko i włóczka – tak można?

Nie zamykajmy się jednak na podział, że kordonek przeznaczony jest do pracy na szydełku, a włóczka do robienia na drutach. Nic bardziej mylnego. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów szydełek, że z pewnością dopasujemy je do grubości włóczki. To bardzo dobry sposób dla początkujących. Jako że włóczka jest grubsza od kordonka osobom rozpoczynającym pracę na szydełku będzie łatwiej przewlekać nitkę przez oczka. Przyzwyczają rękę do wykonywania specyficznych dla szydełka ruchów i stworzą bazę do pracy nad precyzyjniejszymi wzorami na cienkiej nitce. Z pomocą włóczki i szydełka można wyczarować piękne ozdoby, zabawki czy części garderoby. Takie wykonane własnoręcznie zabawki lub inne robótki idealnie sprawdzą się, jako prezent dla bliskiej ci osoby. To właśnie prezenty dane od serca cieszą najbardziej, a zwłaszcza, jeśli druga osoba potrafi docenić, ile pracy i trudu zostało włożone w przygotowanie go.

Jak dbać o robótkę z kordonka?

Na pewno chcesz długo się cieszyć serwetką czy obrusem wykonanym samodzielnie z kordonka. Dlatego musisz przestrzegać kilku zasad dotyczących prania i prasowania. Wszystko zależy od materiału, z którego jest zrobiony. Kordonki z poliestru możesz prać w pralce w temperaturze nieprzekraczającej 90 stopni Celsjusza. Jest to materiał syntetyczny i nie straszna mu wysoka temperatura wody. Uważaj jednak na prasowanie, najlepiej ustawić żelazko na 120 stopni, żeby kordonek nie stopił się. Bawełniane kordonki należy prać ręcznie w niskiej temperaturze, żeby się nie zdefasonowały. Prasuj w temperaturze 150 stopni. Do prania używaj delikatnych płynów i proszków. Nie poddawaj ich na działanie chloru lub innej ostrej chemii, żeby się nie odbarwiły.

Znając już różnicę między kordonkiem a włóczką, możesz dobierać odpowiednie gatunki nici do robótki, którą chcesz wykonać. Te same rzeczy zrobisz też z wykorzystaniem obu. Ten sam wzór serwetki zrobisz cieniutkim kordonkiem, jaki i grubszą włóczką. Finalnie otrzymasz różne wielkości plecionek.

Previous ArticleNext Article
https://atmlive.pl/klasyka-spotyka-nowoczesnosc-meble-loftowe-do-salonu-i-inne-przemyslowe-inspiracje/ https://artexint.com.pl/dusza-przemyslu-w-twoim-domu-kluczem-sa-meble-loftowe/ https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/rampersy-dla-dzieci-i-niemowlat/