Odpowiednie urządzenie szkolnej pracowni, klasy czy świetlicy może stanowić dla zarządzających placówkami oświatowymi nie lada wyzwanie. Na rynku dostępne są bowiem meble szkolne wykonane z materiałów ekologicznych, głównie z drewna, oraz z malowanego metodą proszkową metalu. Meble powinny być jednak przede wszystkim dostosowane do miejsca, w którym będą użytkowane oraz do potrzeb dzieci.
Krzesła, ławki, stoliki
W większości szkół najczęściej wymienianymi meblami są krzesła oraz ławki, które mogą być zastępowane specjalnymi stolikami albo krzesłami z blatami. Większość krzeseł opartych jest na metalowych stelażach z drewnianymi siedziskami i oparciami. Takie krzesła mogą być wygodne o ile mają odpowiednio wyprofilowane siedziska. Krzesła tapicerowane, dużo droższe od krzeseł drewnianych, rekomendowane są głównie do pokojów nauczycielskich oraz do pracowni, w szczególności pracowni komputerowych.
Krzesła tapicerowane szybciej ulegają zniszczeniom, będącym efektem nadmiernego użytkowania mebli. Wśród mebli szkolnych coraz częściej dostępne są meble regulowane, zwykle są to krzesła oraz ławki. Ich wysokość można bardzo łatwo dostosować do potrzeb uczniów. Same ławki mogą mieć różne kształty, coraz częściej jednak są wyposażane w dodatkowe szuflady oraz schowki, pozwalające na przechowywanie zeszytów czy książek w czasie zajęć.
Szafki i regały szkolne
Jednak meble szkolne to nie tylko krzesła i ławki. Równie przydatnymi meblami szkolnymi są także szafki, regały oraz zamykane schowki. Ten rodzaj mebli należy dobierać przede wszystkim ze względu na umiejscowienie mebli. W pracowniach niezbędne będą wysokie regały oraz szafki z półkami, na których można eksponować pomoce czy przechowywać sprzęt potrzebny do przeprowadzania doświadczeń. Takie szafki mogą być wykonane z drewna, jednak zamiast elementów szklanych warto wybierać zdecydowanie bezpieczniejsze elementy wykonane z wytrzymałego przezroczystego tworzywa, co zminimalizuje ryzyko zniszczenia szafki. Szafki otwarte z półkami drewnianymi, ale na metalowych stelażach, sprawdzą się w szkolnej bibliotece.
Natomiast szafy z zamykanymi segmentami idealne są jako szafy do szatni oraz jako szafy skrytkowe, po które coraz częściej sięgają nowoczesne szkoły pozwalając tym samym na bezpieczne pozostawianie podręczników na terenie szkoły. Takie szafy ze względu na ciężar trudno się przestawia, dlatego przed ich zakupem należy odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym będą one umieszczone. Podobnie jak w przypadku mebli szkolnych wykonanych z drewna, także meble metalowe mogą być wykończone farbami w różnych kolorach. Z metalu wykonywane są także wysokie szafki ubraniowe, które można wykorzystać m.in. w szkolnym gabinecie lekarskim czy w pokoju nauczycielskim.
Wybór mebli szkolnych pozwala również na urządzenie szkolnego oddziału przedszkolnego, w którym nie może zabraknąć mebli wykończonych miękką pianką. Meble dla najmłodszych dzieci mogą być również ozdobione kolorowymi motywami, dzięki którym dzieci chętniej będą z nich korzystać.
Krzesła szkolne oraz inne meble do szkoły znajdziesz na stronie MasterEdukacja.pl