Urządzenia elektroniczne mogą mieć różnorakie przeznaczenie. Skomplikowane układy scalone, w postaci chociażby wyposażenia agd i rtv, towarzyszą nam na co dzień, ułatwiając realizację codziennych obowiązków i umilając czas wolny. Choć na pozór stanowią one jedną, wielką całość, to tak naprawdę są konglomeratem elektronicznych podzespołów, z których każdy odpowiada za inną funkcję.
Czujniki na drodze do automatyzacji
Pożądanym kierunkiem, w jakim podąża rozwój technologiczny popularnych urządzeń, jest przede wszystkim automatyzacja i autonomizacja ich działania. Możliwość samodzielnego podejmowania decyzji co do sposobu funkcjonowania i ograniczanie roli człowieka w procesie sterowania to najbardziej oczekiwany stan docelowy. Taka charakterystyka wymaga jednakże stosowania przez producentów coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Rozwiązania takie muszą być oparte przede wszystkim o czujniki magnetyczne. Takie podzespoły są w stanie samodzielnie oceniać zaistnienie danego zjawiska, a w dalszej kolejności są w stanie przesłać do centralnego układu sterującego informację o takim fakcie. Kaskadowanie tego typu sygnałów pochodzących z różnych czujników magnetycznych daje możliwość wielowektorowego sterowania pracą macierzystego urządzenia.
Jak działają czujniki magnetyczne?
Istotą działania, na której oparte są czujniki magnetyczne, jest reagowanie na zbliżające się obiekty. W zależności od budowy i zakresu działania danego czujnika może zmieniać się obszar jego oddziaływania. Manipulując takimi parametrami i zestawiając w jeden układ kilka czujników można zatem doprowadzić do stworzenia sprawnie funkcjonującego urządzenia detekcyjnego, zdolnego do oceny przemieszczających się w jego pobliżu obiektów i wysyłania odpowiedniego sygnału do głównego układu sterującego urządzeniem.
Tego typu czujniki znajdują różne zastosowanie. Można bowiem spotkać je w tak standardowych urządzeniach, jak windy, drzwi reagujące na ruch, detektory ciepła i wszelkie inne urządzenia, w których zaistnienie czynnika fizycznego powinno doprowadzić do reakcji urządzenia. Bez czujników magnetycznych nie byłoby to możliwe choćby w najmniejszym stopniu.
Czujniki, które mogą wiele
Przypatrując się jeszcze raz właściwościom czujników, opisanym powyżej, można dojść do wniosku, że te proste urządzenia mają wielkie możliwości. Dzięki swoim właściwościom znajdują szerokie zastosowanie zarówno w codziennym życiu, jak i w wielu procesach technologicznych, a także w urządzeniach o przeznaczeniu badawczym.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki krawędziowe.