Ciekawe

Zatkany odpływ w brodziku? Sprawdź, co możesz zrobić

Kabina prysznicowa lub brodzik to idealne rozwiązania w małych łazienkach, ale często pojawiają się także w przestronnych pomieszczeniach obok wanny, ponieważ zapewniają możliwość skorzystania z szybkiego prysznica zamiast długiej kąpieli. Niestety podobnie jak w przypadku innych urządzeń sanitarnych ich odpływy mają tendencje do zatykania się.

Co powoduje zatkanie odpływu?

Wiadomo, że z prysznica korzysta się w celu odświeżenia i usunięcia nieczystości z ciała. Do odpływu dostają się wypadające włosy, drobinki kurzu i piasku. Jeśli mamy kontakt ze zwierzętami, to także ich sierść. Poza tym stosujemy różne kosmetyki, które nie zawsze rozpuszczają się pod wpływem wody. Np. peelingi zawierają rozmaite drobinki, które potem osadzają się na ściankach rur kanalizacyjnych. Są to m.in. cząsteczki orzechów włoskich, pestek brzoskwini lub innych naturalnych składników o właściwościach ściernych, które spływają wraz z wodą.

Wyczyść filtr i kratkę

Zanim przystąpisz do bardziej skomplikowanych działań zdejmik pokrywę odpływu i wyciągnij filtr. Filtr, czyli specjalne siteczko skutecznie zatrzymuje wiele nieczystości. Niekiedy wystarczy regularne oczyszczanie filtra, aby woda spływała bez żadnych przeszkód. Warto przyjrzeć się samemu odpływowi i na tyle, na ile to możliwe oczyścić go. Gdy jednak usunięcie niepożądanych materiałów, nie przynosi spodziewanych efektów przyczyna zapełniania się brodzika wodą tkwi dalej – w rurach. W takiej sytuacji można wypróbować kilka sprawdzonych metod zanim ostatecznie stwierdzimy, że usługi hydrauliczne będą niezbędne.

Jak w łatwy sposób przetkać syfon?

Przepychaczka z gumowym zakończeniem to klasyczny przyrząd do przetykania odpływów różnych urządzeń sanitarnych. Niestety w przypadku kabin i samych brodzików nie zawsze się sprawdzi, ponieważ odpływ może być umieszczony w ścianie. Przepychaczka dobrze działa pod warunkiem, że wylot odpływu znajduje się w podłodze – tylko wtedy wytwarza się odpowiednie ciśnienie umożliwiające przepchanie nieczystości korkujących rury. Narzędzie przykładamy do otworu zatkanego odpływu, mocno przyciskamy, a następnie odciągamy i tak kilkakrotnie. Następujące po sobie ssanie i tłoczenie powinno udrożnić kanalizację. Środki chemiczne, które są substancjami żrącymi powinny być stosowane jak najrzadziej, ale można spróbować, czy specjalny żel, płyn lub granulki poradzą sobie z zatkanym odpływem. Jeśli nie uda się od razu, lepiej wezwać pogotowie hydrauliczne dostępne np. dzięki https://www.hydropomoc.pl/miasto/hydraulik-rzeszow/. Preparaty chemiczne są niebezpieczne dla zdrowia i należy uważać, aby nie miały kontaktu ze skórą. Wydzielają opary, więc trzeba chronić też drogi oddechowe. Na dodatek są szkodliwe dla środowiska. Nie zaleca się samodzielnego stosowania sprężyny do przepychania, ponieważ powinna zostać dobrana odpowiednio do instalacji, co oznacza, że ważna jest jej długość i grubość. Ewentualnie można spróbować usunąć zator przy pomocy sztywnego, ale cienkiego drutu z uformowanym haczykiem na końcu. W tym celu można skorzystać z wieszaka. Jednak należy manewrować nim delikatnie. Być może uda się wyeliminować przeszkodę w rurach, jeśli nie jest usytuowana daleko.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/progi-zwalniajace/ https://beesafe.pl/porady/jak-zaplacic-akcyze-za-samochod/ https://dinusiek.pl/ogrzewacz-tarasowy-jak-cieszyc-sie-tarasem-niezaleznie-od-pory-roku/