Technologia

Zastosowanie robotów przemysłowych

Gdzie najczęściej stosuje się roboty przemysłowe? Oczywiście w… przemyśle. Warto jednak wiedzieć, że ich zastosowanie jest o wiele głębsze i bardziej zróżnicowane. Co więcej, pozwala ono na wykonywanie bardzo zróżnicowanych czynności a często nawet na zabezpieczenie ludzkiego zdrowia i życia.

Zadania ryzykowne

Do najczęstszych obowiązków robotów przemysłowych należą tak zwane zadania ryzykowne, czyli mówiąc inaczej wszelkie czynności, których wykonywanie przez człowieka mogłoby zakończyć się dla niego utratą zdrowia, bądź nawet życia. Często są to prace w środowisku bardzo agresywnym pod względem chemicznym a czasami w otoczeniu, będącym pod oddziaływaniem bardzo zróżnicowanych sił o dużej wartości.

Czynności monotonne

Roboty przemysłowe bardzo często stosuje się do wykonywania prac o charakterze monotonnym. Mamy tu na myśli głównie obowiązki wykonywane na taśmie produkcyjnej, ale też szereg innych zadań, które w przypadku ludzi byłyby zbyt mało opłacalne. W przypadku zadań monotonnych człowiek po stosunkowo krótkim okresie czasu ulega znudzeniu, co przedkłada się na mniejszą wydajność pracy. Zastosowanie maszyny gwarantuje zachowanie ciągłej wydajności prac, bez ryzyka jej zmniejszenia.

Czynności o dużym nakładzie siły

W wielu zakładach przemysłowych roboty są wykorzystywane do wykonywania prac, wymuszających oddziaływanie bardzo dużych sił, których człowiek, nawet za pomocą prostszych maszyn, nie byłby w stanie wykonać. Na tym polu, zastosowanie robotów przemysłowych nie tylko gwarantuje większe osiągi, ale też zachowanie odpowiednich wartości sił w dłuższym przeciągu czasu.

Czynności wymagające precyzji

Niektóre prace wymagają bardzo dużej dokładności. Dlatego wykonując je, stawiamy na roboty, które mogą zrobić np określony detal z dokładnością nawet do setnych części milimetra.Roboty przemysłowe – Comau również bardzo dobrze sprawdzają się przy montażu zaawansowanych układów (np elektronicznych), gwarantując ciągłą i niezachwianą dokładność w dłuższym interwale czasowym.

Czynności wymagające dużej wydajności

Niektóre zadania postawione przed maszynami wymagają bardzo dużej wydajności i to znacznie większej, niż jest w stanie wygenerować człowiek. Widać to doskonale zarówno na przykładzie przemysłu wydobywczego (górnictwo), jak również branży specjalistycznych (łączność, telekomunikacja, serwerownie itd).
Podsumowując, choć roboty przemysłowe pod wieloma względami przewyższają człowieka, nigdy tak do końca nie będą one mogły go całkowicie zastąpić. Zwłaszcza wtedy, gdy zamiast sekwencyjnego myślenia, pojawi się potrzeba skorzystania z bardziej kreatywnych pomysłów.

Previous ArticleNext Article
eshaphotography.com kie-pioro.pl 802.org