Technologia

Współczesne techniki monitoringu – kamery IP

Dziś trudno nam wyobrazić sobie miejsca, gdzie nie ma kamer. Towarzyszą nam dosłownie na każdym kroku, a my stopniowo przywykliśmy do ich obecności. W kamery wyposażone są nasze komputery, notebooki i smartfony. Do niedawna najpopularniejszym rodzajem monitoringu wizyjnego ( telewizja przemysłowa CCTV) były systemy oparte na kamerach analogowych. Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił bardzo dynamiczny rozwój technologii wizyjnych dostarczając nowych propozycji rozwiązań w dziedzinie monitoringu dozorującego.

Wyróżniamy trzy podstawowe systemy monitoringu wizyjnego

Analogowy, hybrydowy i monitoring IP. Analogowy to najstarszy system monitoringu ograniczony wyłącznie do sieci lokalnej. System hybrydowy to spotkanie tradycji z nowoczesnością – umożliwia połączenie urządzeń nowej generacji (IP) z systemami analogowymi, oraz najnowocześniejszy z nich monitoring wizyjny IP , opierający swe funkcjonowanie o protokół IP.
Instalacja analogowa wiąże się z koniecznością okablowania, podłączenia osobnego kabla zasilającego kamery i skonfigurowania wszystkiego w sieć wraz z rejestratorem. Tak powstaje prosty system monitoringu przemysłowego.
Monitoring IP sprawdza się zarówno przy dozorowaniu zarówno małych,jak i dużych rozproszonych obiektów.
Zamontowanie kamer IP jest bezproblemowe ponieważ transmisja danych w systemach wizyjnych odbywa się za pośrednictwem sieci LAN, WLAN i WAN. Pozwala to na uzyskanie podglądu obrazu i konfigurację kamer poprzez przeglądarki www z dowolnego miejsca za pośrednictwem internetu. Podgląd może odbywać się zarówno przewodowo, jak i zdalnie przy użyciu takich urządzeń jak laptop, czy telefon komórkowy.

Wykorzystanie systemy monitoringu sieciowego IP daje nieograniczone

Możliwości na sprecyzowanie pracy urządzeń w danym systemie dozorującym. Zbudowanie systemu wizyjnego IP ogranicza się często do skorzystania z istniejącej już sieci komputerowej. W prostych instalacjach nie wymaga to położenia nowych kabi i wykonywania specjalnych podłączeń, zasilających kamery sieciowe. Bogate menu kamer IP pozwala na zaawansowaną analizę obrazu i wykorzystywanie różnych funkcji. Poprzez połączenie internetowe możemy kamerę IP programować m.in. ustawić jakość obrazu, częstotliwość odświeżania, godziny funkcjonowania, wprowadzić lub zmienić hasło i ograniczenie dostępu, oraz ustawić własne preferencje dla pracy kamery – określić jakie obrazu mają być rejestrowane i w jakich zaobserwowanych sytuacjach system powinien nas powiadomić lub włączyć alarm.

Kamery IP posiadają dużo wyższe rozdzielczości otrzymywanego obrazu

Poziom szczegółów jest nieporównywalnie wyższy w stosunku do klasycznych kamer analogowych. Technologia IP oferuje znacznie lepszą jakość oraz dużo szersze możliwości zarządzania zarejestrowanym materiałem. Na obrazie z kamer IP nie doświadczymy zakłóceń w postaci pasków ( częste zjawisko przy zastosowaniu kamer analogowych) , gdyż transmisja cyfrowa jest dużo bardziej odporna na zakłócenia wywołane polem elektromagnetycznym. W dziedzinie monitoringu wizyjnego kamery IP to ogromny krok do przodu, a jedynym czynnikiem ograniczającym ich zasięg jest dostęp do internetu.
Opracowanie https://ivel.pl/

Previous ArticleNext Article