Dom i Wnętrze

Oczyszczalnie biologiczne i z osadem czynnym – różnice

Inwestor zainteresowany budową przydomowej oczyszczalni ścieków, staje przed wyborem pomiędzy instalacją biologiczną i z osadem czynnym. Jakie różnice występują pomiędzy poszczególnymi rodzajami instalacji i jaka jest zasada ich działania? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Oczyszczalnia biologiczna

Przydomowe oczyszczalnie biologiczne oferowane są pod postacią zestawów gotowych do instalacji na wyznaczonej działce. Składają się ze zbiornika, pompy, sprężarki oraz z układu zasilająco-sterującego. Funkcję filtra pełni naturalne wypełnienie zbiornika. Z reguły są to skały wulkaniczne, tłuczeń lub żwir.
Tego typu instalacje wykorzystują błonę biologiczną, wytwarzającą się na powierzchni materiału filtracyjnego. Ścieki, wstępnie oczyszczone w osadniku, spływają do zbiornika, gdzie następuje proces oczyszczania, inicjowany przez mikroorganizmy, które wykorzystują nieczystości w nich zawarte. W osadniku wtórnym następuje ponowny proces oczyszczania, podczas którego usuwane są pozostałości w postaci zawiesiny i błony biologicznej.

Oczyszczalnia z osadem czynnym

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z osadem czynnym, wykorzystują tzw. bioreaktor. Mówimy tu o zbiorniku, w którym pływają mikroorganizmy, rozwinięte ze specjalnie wyselekcjonowanych szczepów bakterii. Odpowiadają one za tlenowy rozkład zanieczyszczeń, które tworzą ścieki.
Skuteczne oczyszczanie ścieków jest w tym przypadku możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy osad jest stale zawieszony w ściekach. W celu zapewnienia odpowiednich warunków, inicjowany jest proces napowietrzania. Oczyszczona ciecz trafia do gruntu. Odpowiada za to specjalny drenaż.

Zbiornik ze złożem wymaga określonych warunków

Budowa oczyszczalni biologicznej nie jest możliwa w każdym przypadku. Tego typu instalacja wymaga stałego przepływu powietrza. Jeżeli nie można zapewnić go na zasadzie grawitacyjnej, konieczne staje się użycie specjalnych wentylatorów.
Planując budowę oczyszczalni biologicznej, warto pamiętać o konieczności doprowadzenia do niej energii elektrycznej.
Tekst powstał we współpracy z Aquqclear

Previous ArticleNext Article