Ciekawe

Mądre korzystanie z zalet rowerów miejskich

Każda miejscowość, mniejsza lub większa, charakteryzuje się posiadaniem określonych zasad ruchu ulicznego. Zasad tych przestrzegać muszą piesi oraz osoby korzystające z dowolnych typów pojazdów. Wykorzystując do poruszania się rowery miejskie, warto wiedzieć, co wolno a czego nie wolno – znajomość reguł ułatwi wygodne użytkowania ulubionego pojazdu i usprawni jazdę, czyniąc ją przyjemną i bezpieczną.

Ścieżki rowerowe a ich brak

Kupując rower miejski, wiele osób wyobraża sobie siebie pedałującego beztrosko po specjalnie wytyczonej trasie. Owszem – tak bywa, ale nie każde miasto posiada ścieżki dla rowerzystów. Jeśli takowych brakuje, nie można traktować chodnika jako substytutu ścieżki i bezceremonialnie jeździć pośród korzystających z niego pieszych. Chodniki i inne tego typu trasy są w mieście po to, by piesi mieli dla siebie wygodną trasę i nie musieli obawiać się zagrożenia ze strony pojazdów. Ponieważ rower jest również pojazdem, w przypadku braku specjalnej ścieżki trzeba włączyć się po prostu w zwykły ruch uliczny.

Rowerzysta wśród aut

Rowery miejskie są przystosowane do jazdy w warunkach miejskich, więc średnio zaawansowany użytkownik nie powinien mieć problemów z korzystaniem z określonego fragmentu jezdni i nie będzie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Rowerzyści są jednak uważani za swoistą plagę na drogach. Dlaczego powstała taka opinia? Część użytkowników rowerów miejskich lub innych uważa się za grupę uprzywilejowaną, a tak nie jest – przepisy są jednakowe dla wszystkich i obowiązują również rowerzystów, którzy mogą liczyć się z mandatem bądź inną karą za popełniane wykroczenia. Chcąc jeździć rowerem po ulicach, należy poznać przepisy ruchu drogowego, zdobyć odpowiednie doświadczenie i zachowywać się rozumnie, odpowiedzialnie.

Sprawny technicznie rower

Właściciela roweru miejskiego obowiązuje też dbanie o sprawność techniczną pojazdu. Musi co pewien czas poddawać go testom wykonanym u fachowca i wymieniać ewentualne części, które odmawiają współpracy lub są stare. Niezbędne jest także wymienianie opon, smarowanie łańcucha, sprawdzanie stanu oświetlenia itd. Trzeba pamiętać, że niesprawny rower miejski w ruchu może stanowić zagrożenie dla pieszych i innych pojazdów. Korzystanie z takiego roweru nie zawsze od razu powoduje problemy, ale gdy nieoczekiwanie odmówi on posłuszeństwa, trzeba wiedzieć, jak postąpić i gdzie szukać pomocy. Oczywiście tego typu sytuacjom najlepiej jest zapobiegać, właściwie zabezpieczając rower przed różnymi usterkami.
Więcej informacji znajdziesz na stronie agasport.com.pl/

Previous ArticleNext Article