Zdrowie i Uroda

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe, nazywane również leczeniem endodontycznym, często pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją, czyli usunięciem. Wykonywane jest zwykle przy głębokiej próchnicy, martwicy miazgi zębowej, a także przy zwichnięciu czy złamaniu zęba. Mikroskop w leczeniu kanałowym jest wsparciem dla stomatologa, dzięki niemu lekarz ma lepszy ogląd na wnętrze zęba.

Dlaczego warto korzystać z leczenia kanałowego?

Wielu osobom leczenie pod mikroskopem kojarzy się z bólem i dyskomfortem. Tymczasem w wielu przypadkach jest to jedyny sposób, aby uniknąć usunięcia zęba. Warto pamiętać o tym, że po leczeniu kanałowym nasze zęby mogą nam służyć jeszcze przez wiele długich lat. Lekarz endodonta, wykonujący leczenie kanałowe korzysta z narzędzi o bardzo cienkiej średnicy, zaś sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Kanał jest oczyszczany, a następnie dokładnie wypełniony specjalną pastą, czyli gutaperką. Jeżeli ząb posiada więcej kanałów, wówczas wszystkie są oczyszczane i wypełniane. Aby uzyskać lepszy widok na wnętrze zęba, lekarz może zastosować mikroskop. Leczenie kanałowe pod mikroskopem praktycznie niczym się nie różni od leczenia endodontycznego poza tym, że stomatolog ogląda ząb i jego wnętrze w powiększeniu.

Kiedy zalecane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem wykonywane jest zwłaszcza wtedy, gdy ząb ma nietypową budowę (na przykład wiele kanałów). Inne wskazania to również przebicie ściany zęba, złamanie się narzędzia endodontycznego w kanale w czasie leczenia, a także wąskie bądź zakrzywione kanały zęba.

Przebieg leczenia kanałowego pod mikroskopem

W przypadku zalecenia leczenia kanałowego na początku wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie zęba. Dzięki temu wiadomo, ile jest kanałów, a także czy w kanale nie tkwi ułamane narzędzie endodontyczne. Następnie ząb jest otwierany i usuwana jest chora miazga. Aby oczyszczane pole nie ulegało zanieczyszczeniu przez ślinę, stosuje się specjalną lateksową gumę, zwaną koferdamem, która izoluje otwarty ząb. W kolejnym etapie oczyszcza się kanały i płucze je specjalnymi preparatami. Pomocniczo endodonta może zastosować mikroskop, a także endometry, które pozwalają na ocenienie głębokości opracowywanego kanału. Po oczyszczeniu zęba wypełnia się go gutaperką. Często na tym etapie wykonuje się kontrolne zdjęcie RTG, aby sprawdzić, czy kanał jest dobrze wypełniony. Ostatnim etapem jest położenie podkładu i założenie plomby.

Previous ArticleNext Article