Ciekawe

Jak wyglądają współczesne parki w miastach?

Zieleń łagodzi stres, zwiększa optymizm i odpręża. Człowiek w wielkim mieście, oddalony od kolorów, jakie dostarcza matka natura, potrzebuje w swoim życiu choć odrobiny tej radosnej zieleni roślin, która pozwoli nie tylko odpocząć jego oczom, ale i ukoi duszę. Dlatego właśnie, parki miejskie są czymś, co zawsze jest brane pod uwagę przy zagospodarowywaniu przestrzeni miejskiej.

Czy w parki miejskie warto inwestować?

Parki miejskie to jedne z ważniejszych obiektów w mieście. Szarość przełamana zielenią, gwar zastąpiony spokojnym szumem liści, powolne przechadzki zamiast szaleńczego biegu do celu. To mogą zapewnić tylko one. Zawsze jednak pojawia się problem z ich finansowaniem, bo są to dobra publiczne, które nie przynoszą żadnych zysków, ale za to generują dość duże koszty. Jeszcze kilka lat temu, dość popularne były parki komercyjne, ale nawet największe miasta świata z tego rozwiązania zrezygnowały, bo nie zdało ono egzaminu. Jak dziś projektuje się parki miejskie?

Swobodna zieleń i mała architektura

Wielka architektura i skomplikowane układy parków zastępowane są prostotą, elastycznością powierzchni i czymś, co nazywamy małą architekturą – są to ławki parkowe czy kosze na śmieci, które urastają do rangi małych dzieł sztuki. Miasta stawiają na zmniejszanie kosztów realizacji i późniejszej pielęgnacji ogrodu, więc coraz częściej ogranicza się zabiegi ogrodnicze do minimum i sadzi się takie rośliny, które nie wymagają ciągłego podcinania i specjalnej pielęgnacji. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest też rewitalizacja nieużytków i zamkniętych obszarów po stoczniach czy hutach – dzięki temu park zyskuje na atrakcyjności, a przy okazji miasto może liczyć na dodatkowe dofinansowanie od państwa lub od Unii Europejskiej.

Jakie potrzeby spełnia park miejski?

Parki miejskie to jednak nie tylko zieleń i aleje spacerowe. Obecnie pełnią funkcję edukacyjną i kulturalną, nierzadko są miejscami pełnymi rzeźb i instalacji artystycznych, stałych lub zmienianych co jakiś czas. Poza pawilonami ogrodowymi i gastronomicznymi miasto dba o to, co istotne: ławki parkowe, kosze na śmieci, łazienki.
Parki miejskie stały się zielonymi salonami miasta – miejscami spotkań z kulturą i z innymi ludźmi, przestrzenią dla lokalnych wydarzeń i akcji charytatywnych. Coraz częściej pełnią też funkcję obiektu sportowego i rehabilitacyjnego, dzięki otwartym siłowniom, ścieżkom rowerowym czy organizowanym dla mieszkańców zajęciom jogi.

Previous ArticleNext Article
ncjapiekna.com.pl stitutionfair.org ta-us.org