Dom i Wnętrze

Domy z prefabrykatów górują nad murowanymi?

Chociaż tradycyjne mury nadal cieszą się dużą popularnością, to coraz więcej osób stawia na nowocześniejsze rozwiązania, a dodatkowo bardziej atrakcyjne, czyli prefabrykaty z betonu. Chociaż mur kojarzony jest ze solidnością oraz starannym wykonaniem, to właśnie za pomocą prefabrykatów można znacznie przyśpieszyć prace budowalne i móc zamieszkać w wyczekiwanym domu szybciej. Czy warto więc postawić na prefabrykaty z betonu czy też może lepiej pozostać przy domu murowanym?

Czym w ogóle są prefabrykaty z betonu?

Prefabrykaty to nic innego jak gotowe elementy, które są składane na placu budowy w całość, a więc stanowią spójną konstrukcję. Produkcja tychże modułów odbywa się w fabrykach, a plusem jest to, że nie ma konieczności przechowywania ich w specjalnych magazynach, gdyż nie są podatne na niszczenie. Dodatkową zaletą prefabrykatów z betonu jest to, że podczas ich produkcji nie ma odpadów, a więc na budowie nie ma konieczności docinania czy dopasowywania tego typu materiałów. Oprócz prefabrykatów z betonu, na rynku dostępne są także prefabrykaty betonowo-drewniane oraz wykonane z drewna klejonego.

Szybkość budowania domu z prefabrykatów z betonu a tradycyjne murowanego

Okazuje się, że budowanie domu z prefabrykatów może odbywać się w niemal każdych warunkach pogodowych, jak również przy każdych temperaturach. Taka budowa trwa zwykle do kilku dni, a wykończenie zajmuje do trzech miesięcy. Wszystko to zależy jednak od rodzaju zastosowanego materiału oraz technologii. W przypadku domu murowanego trzeba liczyć się z pewnymi przeciwnościami losu jak chociażby niesprzyjające warunki pogodowe. Dodatkowo dochodzą jeszcze problemy finansowe i wykonawcze. Powstawanie takiego domu trwa zazwyczaj minimum rok, a zwykle przesuwa się to w czasie do dwóch czy nawet trzech lat. W praktyce budowa domu z prefabrykatów z betonu jest tańsza nawet o trzydzieści procent od budowy domu murowanego.

Trwałość domu z prefabrykatów z betonu

Dom z prefabrykatów o dobrej jakości znacznie wolniej wytraca energię, a ponadto szybciej się nagrzewa. Wszystko to dzięki zminimalizowaniu miejsc ucieczki ciepła, czego nie można powiedzieć o domu murowanym. Dodatkowo zastosowanie ścian modułowych sprawia, że ściany są cieńsze i dobrze ocieplone. Chociaż nie można zarzucić murowanemu domowi trwałości i ciepła, to koszty utrzymania domu z prefabrykatów może być znacznie niższy. Do tego dochodzi jeszcze gwarancja trwałości producenta w przypadku konstrukcji oraz energooszczędność, która ma ogromny wpływ na stan naszego domowego budżetu na przestrzeni lat.
Materiały do artykułu zostały przesłane przez firmę Fabud

Previous ArticleNext Article
za.edu.pl obat-polska.pl pnet.org