Dom i Wnętrze

Dlaczego zmywarka nie działa?

Kiedy już na dobre przyzwyczaimy się do korzystania ze zmywarki do naczyń, jej awaria sprawia, że czujemy się, jakby ktoś nagle wrzucił nas w mroki średniowiecza. Sterty brudnych naczyń w zlewie przyprawiają nas o ból głowy, a na samą myśl o czasie spędzonym w towarzystwie zlewozmywaka mamy ochotę uciec z domu. Nie wspominając już o tym, że zmywając ręcznie zużyjemy znacznie więcej wody. Dlatego w przypadku najmniejszej usterki trzeba szybko zdiagnozować problem i podjąć działania naprawcze.

Zmywarka wyłącza się w trakcie pracy

Jeśli zmywarka przestaje pracować w trakcie mycia naczyń, pompa spustowa zostaje uruchomiona, a na dnie komory myjącej pozostaje woda, to możemy mieć do czynienia z nieszczelnością pompy myjącej. Należy wówczas wymienić pompę lub spróbować ją naprawić. Przyczyna samoczynnego wyłączania się urządzenia może być również nieco bardziej prozaiczna: zanieczyszczenia na hydrostacie i płaszczu wodnym.

Woda zostaje w komorze zmywarki

Woda pozostająca w zmywarce po zakończeniu pracy może być konsekwencją kilku różnych usterek. Najprościej jest sprawdzić filtr – być może zatkały go resztki niespłukanego jedzenia. Warto także upewnić się, czy przewód odpływowy nie jest za mocno zwinięty lub nieprawidłowo ułożony oraz przepłukać wąż. Jeśli to nie pomoże, musimy zdjąć pokrywy urządzenia z sprawdzić poszczególne elementy w wewnętrznym mechanizmie: silnik pompy myjącej (mógł się zatrzeć), rozdzielacz dostarczający wodę do komory zmywarki oraz wirnik pompy spustowej, który może się zacinać z powodu osadzonych na nim odpadków.

Wyciek wody

Woda może wyciekać przez uszczelkę pod drzwiczkami zmywarki – nie oznacza to jednak, że wymiana uszczelki zlikwiduje problem. Przyczyną w takim wypadku jest bowiem zanieczyszczenie hydrostatu lub spryskiwaczy. Jeżeli zaś zmywarka przecieka od dołu, jest to najprawdopodobniej spowodowane zacinaniem się pompy myjącej, którą trzeba będzie wymienić na nową. Taką usterkę trzeba wyeliminować jak najszybciej, bo wyciekająca woda zalewa części elektryczne i możemy zostać porażeni prądem. Konsekwencją takiego wycieku może być również postępująca korozja i uszkodzenie turbiny silnika.

Niedomyte lub niedosuszone naczynia

Zmywarka, po której trzeba poprawiać, nie jest zbyt przydatna. Jeżeli zauważamy, że naczynia po myciu wciąż są niedoczyszczone, to znaczy, że tabletka nie jest właściwie rozpuszczana. Aby temu zaradzić, najlepiej wyczyścić wszystkie elementy urządzenia. Niedosuszanie naczyń może być skutkiem nieprawidłowego podgrzewania powietrza w zmywarce lub braku płynu nabłyszczającego.

Kiedy samodzielna naprawa nie wystarczy

Poważniejszych usterek zmywarki nie wolno bagatelizować – najrozsądniej jest wówczas oddać urządzenie w ręce fachowców. W poszukiwaniu numeru telefonu do pobliskiego serwisu można skorzystać ze strony https://www.restartagd.pl/miasto/naprawa-agd-wroclaw/. Jeżeli jednak przyczyna awarii jest nieskomplikowana, np. zanieczyszczenie filtra czy węża odpływowego resztkami, możemy samodzielnie opanować sytuację i nie tracić cennego czasu na ręczne zmywanie.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecej webwizard.com dge-o-rama.com